Жива огорожа, клумба, газон, фітодизайн, ялівець, зимовий сад, озеленення, альпійська гірка своїми руками, багатолітники, англійський сад, французький сад
RSS
вівторок, 06.07.2010

Ландшафтний дизайн та пов'язані з ним послуги - бізнес, все більш затребувана. Однак є тут і чимало підводних каменів. Що необхідно знати при відкритті своєї справи в цій галузі?

Навесні сотні тисяч дачників приймаються за благоустрій своїх присадибних ділянок. А люди, наділені підприємницької жилкою, придивляються до постійно зростаючого дачного і котеджного ринку. Ландшафтний дизайн та пов'язані з ним послуги - бізнес, все більш затребувана. Однак є тут і чимало підводних каменів. Своїм досвідом роботи у сфері садового дизайну, благоустрою та озеленення поділився Микола Бахмат, генеральний директор фірми «Меглі».

Створюйте універсальну фірму!

Ще не так давно фірм, що спеціалізуються на ландшафтному дизайні, не було як таких, а за благоустрій ділянок бралися всі, кому не лінь. Нерідко цим «займалися» будівельники. Вони могли покидати якісь насіння в утрамбовану чобітьми глину і увіткнути в лунки саджанці дерев в надії на те, що природа в підсумку візьме своє. Однак з початком котеджного будівництва в Росії, тобто приблизно з 1996 року, ландшафтний дизайн швидко почав перетворюватися на вельми затребувану послугу.

Хочете створити подібний бізнес? Якщо так, у вас кілька шляхів. Нерідко свою компанію відкриває професійний дизайнер: набирає людей, закуповує обладнання, а сам виступає в якості ідеолога і «художнього керівника». З іншого боку, є приклади, коли будівельники, які збили власну бригаду і отримали багатий досвід роботи, наймають профільних фахівців - дендрологів, дизайнерів. І вибудовують у підсумку окремий бізнес.

Обидва шляхи в разі успіху можуть привести до створення фірми на зразок нашої. А саме компанії, що пропонує повний спектр послуг - все, що так чи інакше стосується ландшафтного дизайну. Газони, посадки, мощення доріжок, дренаж, водостоки, електрику, зовнішнє освітлення, альтанки, малі архітектурні форми, фонтанчики, струмки, квітники, автоматичний полив ... Список великий, що і говорити.

Так, на ринку є вузько спеціалізовані фірми, зайняті, наприклад, тільки автоматичними полив'яними системами. Або ж виключно посадками дерев і інших рослин. Однак вигідніше все ж створювати фірму саме універсальну. Досвід показує, що клієнти вважають за краще звертатися до тих, хто може вирішити відразу кілька проблем - в комплексі.

Догляд за ділянками - порожня ніша

Як не дивно, в Росії практично немає фірм, зайнятих доглядом за ділянками. А адже це дуже цікавий напрямок для починаючого підприємця - ніша практично порожня. Щоправда, проблема полягає в тому, що багато потенційних замовників до цих пір не усвідомили, що садівник - це фахівець. Звичайна історія: заможні люди, начебто піклуються про дизайн своєї присадибної ділянки, нерідко намагаються перетворити на садівників своїх водіїв або охорону. Полити ділянку, зробити якісь роботи ... Ефект же, як правило, виявляється плачевним.

Але світ змінюється. І поступово приходить усвідомлення, що кваліфікований догляд за ділянкою - доля професіоналів. І що саме від цього залежать 80% успіху.

При належній активності на даному сегменті ринку можна «потрапити в струмінь». Але врахуйте: наш бізнес дуже ... кропіткий. Доведеться утримувати великий штат досвідчених садівників, а главі фірми самостійно об'їжджати об'єкти, перевіряти, керувати ... Строго кажучи, далеко не всі клієнти можуть дозволити собі таку розкіш, як утримання садівника, якому потрібно платити 400-500 доларів на місяць. Але роботи компанії, що пропонує подібні послуги, повинні цінуватися ще дорожче. Не намагайтеся грати на низьких цінах. Краще підрахуйте все заздалегідь. Інакше легко опинитися «в мінусі».

Дизайнер - усьому голова

Якщо за фахом ви не дизайнер, проте вирішили почати цей бізнес, знайте: головні люди тут, ключові фігури - саме дизайнери! Вони не просто виконавці чужих ідей, а - «генератори». Майте на увазі: сьогодні чимало колишніх студентів, тільки-тільки закінчили інститут і наділених неймовірними амбіціями. Ось тільки на практиці виявляється, що найчастіше новоспечені дизайнери і в підмайстри-то до досвідченому фахівцеві годяться лише із застереженнями!

Дизайнер - не просто спец по «красі». Він повинен розбиратися в рослинах, володіти пристойним багажем знань в області дендрології: деякі рослини не поєднуються, якісь - не ростуть разом, а буває, що, посаджені разом, вони просто вбивають один одного. Часом рослини, запропоновані клієнту недосвідченим дизайнером, погано приживаються в Росії. Але ризики-то в підсумку лягають на фірму!

Дизайнери повинні бути ще й хорошими психологами. На мій погляд, справжній дизайнер - це 50% творчості і 50% вміння спілкуватися з клієнтом. Майстерний художник переконає клієнта в чому завгодно. А це - вміння продавати.

Що стосується числа працівників, то все залежить від обсягу робіт. Якщо компанія має намір рости, то знадобляться дендрологи (їх завдання контролювати посадки), виконроби, будівельники. До речі, доведеться врахувати і сезонність. У нас, наприклад, є два режими роботи - зимовий і літній. У зимовий період кістяк фірми зберігається на зарплаті - співробітники, їх близько двадцяти осіб, опрацьовують майбутні проекти. А ось влітку до нас підключаються будівельники, і тоді склад досягає 80 працівників.

Рекламуйте в спеціалізованій пресі

Для просування нашої фірми на ринку ми використовуємо спеціалізовані журнали. На мій погляд, вони «працюють» найкраще. Причому ви можете помістити рекламу не тільки в журналах з ландшафтного дизайну, а й у виданнях, присвячених нерухомості, а їх сьогодні дедалі більше. Непоганий майданчиком виявляються і такі журнали, як «Ідеї вашого дому».

Стійка, мотивована аудиторія - це те, що потрібно. І завдяки такій рекламі до нас надійшло вже чимало замовників. Правда, тут іде особливий клієнт - знає, чого хоче, в тому числі здатний вибрати дизайнера і за почерком. І це далеко не ті люди, що просто обдзвонюють фірми в пошуках менш зайнятих і «більш дешевих» фахівців.

І все ж таки значне число нових клієнтів приходить до нас за рекомендацією від колишніх замовників. Так що, як не банально це звучить, ваша репутація - це ваше майбутнє.

Є у нас і своя сторінка в Інтернеті, причому поступово потік клієнтів «з Мережі» наростає. Щитову рекламу ми не розміщуємо. Точно так само не раджу йти на радіо і ТБ - дуже вже великі витрати і далеко не завжди виправдані. Проста розклеювання оголошень в котеджних селищах дасть куди більше.

Так, не забудьте зробити своє портфоліо, фотографуйте! З часом набереться пристойна колекція ваших робіт, яку можна буде демонструвати потенційним клієнтам.

Будівельників - під контроль!

Ніколи не розраховуйте повністю на бригаду будівельників. Таке життя. Добре, якщо глава молодої компанії - спеціаліст у галузі будівництва і дизайну. Це дозволяє контролювати і направляти роботу найнятої бригади. І тільки так ви отримаєте саме те, чого хотіли.

До речі, я впевнений, що в малому бізнесі взагалі неможливо покладатися на кого б то не було. А значить, глава фірми просто зобов'язаний розуміти саму суть бізнесу. Як показує практика, малий бізнес як саме тим і характерний, що керівник, засукавши рукави, вникає абсолютно в усі, в будь-які процеси!

Скільки б у вас не було помічників, їх потрібно контролювати. А значить, потрібно розбиратися в предметі. Так що поки у вас не сформувалася команда, якій ви можете довіряти, як самому собі, - контролюйте, контролюйте і ще раз контролюйте!

Стартові витрати невеликі

Ми починали з 10 тисяч доларів. Правда, в 1996 році. На ці гроші купили вантажну «Газель», яка коштувала тоді 7000 (вона і зараз стільки коштує), придбали бетономішалку, «болгарку», дриль та ще деякі дрібниці. Не було ніяких компресорів, навантажувачів ... Вся наша техніка містилася у звичайному гаражі. Ну і, звичайно, платили за оренду офісу.

Отже, на першому етапі вам теж достатньо однієї «Газелі» для роз'їздів і перевезення обладнання. Засобів малої механізації спочатку може бути не багато. Головне, щоб сам підприємець був справжнім організатором. Знадобилися земля, щебінь, пісок - поїхали, домовилися. Потрібні рослини - значить, знову їхати, домовлятися і купувати. Так що якщо говорити про устаткування, то 10 тисяч для початку вистачить і сьогодні. Ну а далі все у ваших руках.

Офіс як відображення замовника

Оренда приміщення ... Тут багато чого залежить від ваших амбіцій. На ринку є «приватники», що працюють на домашньому або мобільному телефоні і самі виїжджають до потенційним замовникам. А є фірми, які не шкодують грошей і знімають цілком пристойний офіс, приймають там клієнтів, презентують свої портфоліо і взагалі всіляко демонструють власну солідність. Все це, як не крути, відіграє роль у прийнятті клієнтом рішення - погоджуватися на ваші послуги чи ні, вносити передоплату або ще раз подумати.

Втім, чимало замовників можна підкорити й іншим способом. Наприклад, приїхати в селище і чудово «зробити» одну ділянку. А потім зайти до сусідів першого клієнта і запропонувати свої послуги. Багато хто погоджуються ...

І все-таки з часом яких-небудь офісом обзавестися доведеться. Хоча б для того, щоб нормально вести бухгалтерію.

Не складай довгострокових контрактів з постачальниками

Наш бізнес відрізняється від інших напрямів, де багато що визначають відносини з постачальниками. Звичайно, важливо налагодити контакти з фірмами, у яких ви плануєте регулярно робити закупівлі. Більш того, з часом вам, можливо, знадобляться і ексклюзивні елементи, постачальники будуть спеціально купувати їх для вас за кордоном. Але на першому етапі цього не потрібно. Крім того, різноманітність замовлень не дозволяє загадувати вперед надовго. Нарешті, частка рослин у рамках типового проекту з ландшафтного дизайну далеко не настільки істотна. Та й рослини бувають різними, а значить, доведеться працювати з безліччю фірм. Загалом, розширюйте коло знайомств, дізнавайтеся - де, що, почому. І не прагнете до прямих довгострокових контактів - ринок постачальників достатньо великий. Через деякий час постачальники самі підуть до вас з пропозиціями.

Дотримуйтесь пропорції зелені і каменю!

У різних фірм, що діють на цьому ринку, - різні уявлення про співвідношення зелені і каменя на ділянці клієнта. Якщо фірма торгує рослинами, завозить їх безпосередньо, то, природно, буде намагатися виконати дизайн у більш «ландшафтному» стилі - мінімум доріжок, максимум рослин.

Однак є й інші підходи. Справа в тому, що «зелений» дизайн гарний пізньою весною, влітку і ранньої осені. Але, враховуючи особливості російського клімату, має сенс виконати також гарне мощення, провести по саду доріжки. Восени листя опаде, дерева оголяться, а вигляд ділянки все одно буде акуратним і привабливим.

Якщо замовник хоче «вкластися» у певну суму - допоможіть йому в цьому. Наш бізнес це дозволяє. Запропонуйте при складанні кошторису більш дешеві рослини, «бюджетні» варіанти покриття ... І врахуйте: якщо, за всіма ознаками клієнт готовий витратити велику суму на ландшафтний дизайн одного разу, але не планує спеціально доглядати за ділянкою, слід підібрати йому такий стиль оформлення, який в подальшому потребуватиме мінімального відходу.

Шукайте великі замовлення!

Великі фірми ведуть між собою боротьбу за великі замовлення, за солідного клієнта. А значить, не приділяють пильної уваги малим дільницях. А для починаючої компанії це найкращий формат для набуття досвіду. Намагайтеся підшукувати клієнтів не дуже далеко один від одного. В ідеалі це 2-3 ділянки в одному котеджному селищі. І все ж з точки зору розвитку бізнесу великі замовлення - більш прибуткові. Навіть не тому, що там «більше грошей», а тому, що роботи на великій ділянці куди простіше організувати.

На маленькому ділянці треба задіяти не менше трьох осіб, адже є певна послідовність справ. А 10 співробітників ви не привезете туди - їх потрібно десь розмістити, налагодити побут. Або возити з міста, а це накладно. Нарешті, з точки зору трудовитрат привезти півмашини землі або цілу вантажівку - одне й те саме. А собівартість - вище. Так що в перспективі шукайте великі замовлення. Не бійтеся за них братися і ... робіть свою роботу красиво.

четвер, 01.07.2010

На завершення сезону, тобто ранньої осені, саме час подбати про те, щоб Ваш сад навесні розцвів яскравими, сонячними кольорами, радующімі Вас після довгої непередбачуваною зими.

Вкладені в створення саду восени зусилля з лишком окуплять себе навесні, коли з року в рік Вашу ділянку, щойно звільнився від снігу і льоду, раптом розквітне яскравими, майже чарівними фарбами кольорів цибулинних. Деякі вважають головним в процесі створення саду цибулинних купити самі цибулини в найближчому садовому центрі, вирити лунки і посадити в них цибулини. Проте досвідчені садівники і ландшафтні дизайнери знають, що є три базисних складових, дотримання яких допоможе Вам у створенні Вашого саду. Це - планування, покупка і власне посадка.

Планування

Неважливо, чи ви б хотіли збільшити свою колекцію цибулинних, розширивши межі існуючих квітників, або це Ваша перша посадка - головне, з чого Вам треба почати, - це планування. Найкраще зайнятися цим вже навесні або влітку, щоб у Вас було достатньо часу для втілення своїх ідей, перш ніж восени Вам потрібно буде посадити цибулини згідно спланованою схемою. Перш за все слід вибирати місце посадки так, щоб Ви змогли милуватися своїми квітами - адже саме цибулинні будуть прикрасою Вашого саду протягом весняних місяців. Постарайтеся собі візуально представити свій сад навесні; подумайте, де Ви любите прогулюватися в саду, згадайте про всі Ваші улюблені місця і куточки саду.

Таким чином, вибір місця - це перше, на що треба звернути увагу. Бажано розташувати цибулинні в місцях, вільних від інших великих рослин, розцвітаючих одночасно з ними. Для цибулинних необхідно вибрати ділянки з добре дренованого грунтом, так як більшість з них не переносить застою талої води навесні. Для того щоб перевірити, чи не застоюється чи на ділянці вода, можна вирити невелику ямку 15-20 см глибиною і наповнити її водою.

Якщо грунт добре дренованих, те максимум через 30 хвилин води не повинно залишитися. Ще важливий момент - наскільки добре освітлений виділена ділянка сонцем. Нарциси, розквітають ще до появи листя на дерев, можна висаджувати навіть у тих місцях, які влітку досить сильно затемнені - наприклад, під деревами або чагарниками. А ось тюльпани слід розміщувати в тих місцях, які навіть пізньої навесні отримують достатньо сонячного кольору.

Розміщуйте цибулинні залежно від розмірів їх квітів і часу цвітіння. Крокуси та підсніжники розцвітають першими і розташовані практично біля самої поверхні землі. Їх слід висаджувати близько до точок огляду - біля стежок, доріжок - адже Ви не зможете пройтися по раскисли по весні газону, щоб помилуватися цими маленькими діамантами! Нарциси і тюльпани, що мають великі квіти і більш пізні терміни цвітіння, можна розміщувати і у віддалених куточках саду. І не забудьте близько доріжок, входу в будинок, під вікнами посадити дарують дивно ніжний аромат гіацинти!

Не можна забувати і про те, що різні сорти нарцисів можуть значно відрізнятися по висоті. Це ж відноситься і до сортів тюльпанів. Тому низькорослі, мініатюрні сорти розміщують в перших рядах композиції, а високорослі використовують на видаленні, або в далекому куточку квітника.

Іншим важливим аспектом є кількість висаджуються цибулин. Це багато в чому залежить від Вашої задумки. Можлива посадка від декількох цибулин до декількох десятків для створення цілих квітучих островів. Інший метод посадки - рядовий - при якому цибулини висаджуються в ряд, але при такому методі найчастіше виходить кілька монотонний, неприродний вигляд посадок (його можна порадити при регулярному плануванні ділянки, де він може бути доречним). Найбільш популярною схемою посадок (для тих, хто не може дозволити собі висадити велику кількість цибулинних відразу для створення яскравого колірного акценту) є, мабуть, спосіб, при якому по сусідству розміщується від 6 до 10 цибулин одного сорту. Таку посадку ще називають <букетної>.

Цибулини при такому способі розташовуються на відстані мінімум 8-10 см. Не забувайте, що цибулинні швидко і самостійно розмножуються, так що рідкісні в перший рік посадки буквально через кілька років буде виглядати природно і гармонійно. Висаджувати цибулини так, щоб у Вас була можливість зрізати без збитку для зовнішнього вигляду квітника кілька найбільш красивих квітів, які, безумовно, прикрасять Ваш будинок. Враховуйте й час цвітіння тих чи інших цибулинних, так щоб вони прикрашали Ваш сад з квітня до початку літа.

Особливу увагу приділіть кольором, формою і текстурі. Зараз крім звичних нам жовтих нарцисів і класичних червоних тюльпанів у продажу з'явилися сотні розрізняються за формою, розміром, забарвленням сортів цибулинних, що дає Вам можливість експериментувати, а Вашому саду - знайти абсолютно особливого вигляду. Нарциси і тюльпани зараз можна придбати практично будь-якого кольору, за винятком, мабуть, чисто синього і чисто чорного. Однак не зупиняйте свій вибір на одних лише нарциса або тюльпани. Чудово відчувають і виглядають у весняних садах крокуси, мускарі і проліски; карликові гібриди нарцисів прегарні під кущами, а також у кам'янистих садах і вздовж стежок.

Вам доводилося бачити фотографії природного ландшафту, коли з приходом весни галявини і узлісся покриваються квітковим килимом з крокусів, пролісків, анемони і нарцисів, з року в рік утворюючи неймовірною краси і витонченості природні клумби і квітники? Такий же природності і пишноти одночасно легко добитися і у Вашому саду, причому це не зажадає від Вас великих зусиль, та й часу, якого завжди не вистачає.

Цибулинні - це ідеальні рослини для створення природного куточка дикої природи. Їх легко висаджувати і ними приємно милуватися. Вони швидко і самостійно розмножуються, якщо посадити їх у відповідне місце, і виглядають цілком природно, розбігаючись, немов весняні струмочки, по першій зелені газону.

Для цибулинних необхідні добре дренованих грунту, з достатнім, але не зайвим зволоженням навесні і восени. Оскільки більшість цибулинних <засипають> вже до середини літа, вода їм потрібна лише на початку і в кінці сезону.

Для того щоб квітучі цибулинні виглядали найбільш природно, ландшафтні дизайнери рекомендують садити їх безпосередньо на газоні або під деревами. Візьміть в руку кілька цибулин, встаньте біля визначеного для них місця і довільно перекиньте цибулини: саджайте цибулини там, де вони впали на землю - так Ваші квіти будуть виглядати абсолютно природно.

Природа нагородила цибулинні особливою властивістю - в них містяться всі необхідні для життєдіяльності, росту і цвітіння речовини. Деяким цибулинних навіть не потрібно грунт: для того, щоб вони почали зростати їх необхідно лише помістити в контейнер, наприклад, з мармуровою крихтою і регулярно поливати. Але треба пам'ятати, що справжній колір цибулинних можна отримати, тільки вирощуючи їх на відкритому повітрі - всередині приміщень цибулинні будуть цвісти, але колір їх буде більше бляклими, як би розмитими.

Більшість цибулинних зимостійкі і невибагливі; посаджені одного разу вони будуть радувати Вас своїми барвами кожну весну. Висаджені у бордюрі, для зрізання, у контейнерах, кам'янистих садах або просто на газоні - цибулинні прикрасять собою будь-який куточок Вашого саду!

Зазвичай всі цибулинні підрозділяють на 2 категорії: квітучі навесні (цибулини висаджуються восени) і летнецветущіе (зазвичай висаджуються навесні). Виняток становлять лілії - їх можна садити як восени, так і навесні.

Іншим важливим моментом, розрізняють цибулинні, є їх зимостійкість або, навпаки, вимогливість в укритті взимку. До зимостійким відносяться часто використовувані в садовому дизайні нарциси, тюльпани, крокуси, лілії і т.д. - Всі вони чудово зимують в умовах Підмосков'я. Більш сприйнятливі до холоду гладіолуси, кали, жоржини - в холодному кліматі їх доводиться щорічно викопувати і зберігати взимку в приміщення, висаджуючи в сад навесні.

Деякі цибулинні необхідно час від часу розсаджувати - наприклад, нарциси. Вони швидко розмножуються і утворюють надто щільні зарості, які погано цвітуть. Після цвітіння і в'янення листя (але поки ще Ви можете визначити місце посадки) викопайте рослини, розділіть їх на окремі цибулини, просушіть і посадіть назад або ж збережіть їх у прохолодному місці до осені.

Майте на увазі, що в'яне листя не можна прибирати до її повного зникнення. Якщо цибулинні великі - наприклад, тюльпани або нарциси, - то що залишилася після цвітіння листя може сильно псувати зовнішній вигляд квітника, тому постарайтеся врахувати це при виборі місця. Бажано комбінувати посадки цибулинних з іншими багаторічними квітами, чагарниками або ж висаджувати на місце відцвітають цибулинних однорічні квіти з тим, щоб приховати непривабливі пожухлим листя, але дати цибулинам можливість набратися сил і енергії для наступного цвітіння.

Форма стандартного ділянки не завжди відповідає нашим побажанням. Найчастіше це довгі і вузькі смужки землі, часом шириною всього кілька метрів і довжиною 15-20 м. Але навіть таку ділянку можна зробити дуже привабливим завдяки деяким прийомам ландшафтного дизайну. Головне - не допускати прикрих помилок. Наприклад, не розташовувати газон і рабатки паралельно вздовж довгих сторін від тераси до кінця саду, інакше сад буде схожий на вузький коридор. Розташувавши елементи оформлення поперек ділянки, ви зробите сад більш компактним. Для цього можна посадити невисокі живоплоти або розбити площа газону рабатками з квітами. Того ж ефекту можна домогтися, змінюючи матеріал покриття. Приміром, слідом за дерев'яним настилом розбити газон, а ще далі засипати майданчик гравієм. Ця зміна покриттів розділить сад на окремі зони без застосування вертикальних елементів.

Оптичні прийоми для вузького саду

Оптичного ефекту наближення перспективи в ландшафтному дизайні можна добитися за допомогою рослин різного розміру, але схожої форми. Наприклад, поблизу тераси посадити маленьке деревце, а в кінці ділянки - велике дерево з такою ж формою крони. У цьому випадку відстань між двома схожими елементами візуально скорочується. Подібний зоровий ефект досягається і за допомогою забарвлення рослин. Квіти теплих червоних, жовтих і помаранчевих тонів, посаджені в кінці саду, здаються спостерігачеві ближче, ніж вони є насправді. Для поліпшення виду довгого вузького ділянки в ландшафтному дизайні використовується відразу кілька прийомів, які візуально роблять ділянку більш компактним. (Дивись ескіз) Вузький на передньому плані газон поступово розширюється до дальній частині саду. Завдяки сильно зігнутої формі газон здається не такою довгою, як насправді. Крім того, у спостерігача виникає природна цікавість: що ж знаходиться за черговим поворотом? Рабатки вигинаються так, що приховують окремі ділянки газону і змушують припускати продовження саду з його бічних сторін. Рабатки, що глибоко вдаються в площину газону, не тільки привертають до себе увагу, але й візуально зменшують його довжину. Якщо ж їх розташувати вздовж довгих сторін саду, то він здасться ще більш вузьким, ніж насправді. Квітучі рослини теплих червоних і жовтих тонів, а також великі дерева та чагарники розміщені в кінці саду, що візуально наближає цю частину до точки перегляду.

Привертає увагу до деталей!

Одним з улюблених прийомів оптичних професіоналів ландшафтного дизайну, що застосовуються в більшості розкішних парків, є утворення так званої зорової осі. Спеціально створювані ландшафтним дизайнером композиційні лінії направляють погляд на красиву скульптуру або фонтан.

У приватному саду деталь, до якої залучають увагу, зрозуміло, буде невеликого розміру. Зазвичай нею є гарна амфора, сонячний годинник на вузькій колоні, невеликий фонтанчик, ефектне клумбовие або екзотичне діжкові рослини. Зрозуміло, такі деталі повинні відповідати стилю саду або ландшафтної композиції.

Найпростіше направити погляд за допомогою прямих садових доріжок. Якщо доріжки мають чіткий бордюр, вони відразу ж сприймаються як композиційна вісь.

В якості рослинного бордюру чудово зарекомендували себе низькорослі самшит, сорти курильського чаю та спіреі.Направляющую погляд зорову вісь зазвичай утворюють так, щоб вона знаходилася безпосередньо перед очима, наприклад, проводять її від тераси до альтанки.Не менш цікаво створювати композиційні лінії, які несподівано відкривають погляду нові деталі під час прогулянки по саду.Закрийте ефектний елемент саду, наприклад, високою стриженої живоплотом, а збоку від тераси встановіть арку.

Тоді вигляд, який відкриється на нього після проходу через арку, справить на спостерігача більш глибоке враження, ніж на відкритому просторі.

Симетрія створює гармонію

Сади з чіткою структурою гармонійної ідеально підходять будинкам сучасної лаконічною архітектури. У цьому випадку в дизайні саду задають тон симетричні доріжки і квітники, а також геометричні форми - квадрати і круги.Чіткі форми для вільного огляду

Чіткі лінії в таких садах надають не тільки великим і кидаються в очі елементам, таким, як тераса, майданчик для відпочинку, газон, але і більш непомітним - водойми або невеликим квітникам. Їх обриси підкреслюються самими різними способами, наприклад за допомогою акуратного бордюру з стрижених рослин, каменю або дощок.

Cімметріі можна добитися за допомогою невеликих дерев і чагарників з красиво підстриженою кроною. Крім популярного самшиту це туя, бирючина, кизильник блискучий, глід, липа, в'яз дрібно листова. Їх крону можна підстригти у вигляді кулі, конуса, піраміди, колони.

Чудово підкреслюють симетрію саду парні рослини, в тому числі діжкові, поставлені по обидва боки від садових меблів, ганку або доріжки.

Окремі дерева, такі, як кулясті Робін, клен, колонновідний ялівець, навіть без обрізки зберігають акуратну

геометричну форму крони

Дуже привабливі також квітучі садові ліани на опорах чіткої геометричної форми, наприклад клематис або лазячий жимолость.

Геометричні елементи оформлення, характерні для барокових парків, можна з успіхом використовувати і в приватному саду.

Одним із самих практичних, зручних і в той же час декоративних огорож є жива огорожа. Доглянутий «живий зелений паркан», що давно завоював європейські сади, не тільки елегантно підкреслює красу саду, але і згладжує його дефекти, захищає від шуму, пилу, вітру, цікавих поглядів сусідів і перехожих. Але існує такий різновид живої огорожі, яка найбільше приваблює своєю красою не тільки дорослих і дітей, але і співаків птахів і метеликів - це квітуча жива огорожа. Одна китайська мудрість говорить: «Коли дме вітер змін, одні споруджують стіни, інші будують вітряні млини». В області сучасного садового дизайну дме вітер змін, і самі винахідливі зводять квітучі живоплоти, які є в основному комбінацією доповнюють один одного рослин з різним характером росту.

Високі, ефектні чагарники є основними, складаючи, таким чином, ядро композиції. Вони остаточно визначають висоту огорожі. До таких відносяться: бузок (Syringa), зачаровує в травні своїм цвітінням і ніжним ароматом, декоративна яблуня (Malus-Arten), покриваються весною, наче густими хмарами, запашними білосніжними квітками, ірга (Amelanchier), квітуча в травні волоті білих і кремових квіток , скумпія шкіряна (Cotinus coggygria), що охоплюють з червня і до вересня хмарою ніжних пухнастих суцвіть, глід звичайний (Crataegus laevigata), схожий під час цвітіння в червні на яблуню, зачаровує декоративна вишня (Prunus serrulata, P. subhirtella) і тамарикс (Tamarix parviflora, T. pentandra), оживляють влітку сад своїми пишними волоті рожевих квіток. Гармонійно виглядає квітуча жива огорожа, якщо квіти по фарбуванню поєднуються один з одним або створюють вражаючі контрасти.

Мальовничий водоймище - ідеальне місце для того, щоб забути про всі проблеми і насолодитися близькістю до природи.
Ставши власником саду з водоймою, ви ніколи не зможете від неї відмовитися.
Діапазон цього захоплення вельми широкий. Кому-то достатньо спорудити невеликий фонтанчик біля тераси, іншому подавай великий ставок з усіма атрибутами природної водойми ...
Але перш, ніж узятися за будівництво такого серйозного об'єкта, необхідно врахувати кілька важливих моментів. У першу чергу, ставок повинен гармоніювати з усією іншою частиною саду. Не можна, наприклад, розміщувати його ізольовано посеред центрального газону, так само як і засунути в будь-якій віддалений затінений угол.Гармонічен повинен бути і перехід рослинності від вологої зони ставка до сухої частини саду.
Важливо також, щоб ставок мав доступ з декількох сторін - це полегшує догляд за водоймищем і дозволяє милуватися ним як з будинку, так і з друіх куточків саду.
Різні типи садових водойм виконують і різні функції. Ставок, призначений для купання, будучи одним з елементів художнього оформлення саду, дає в той же час прекрасні можливості для активного відпочинку.
Садовий струмок з'єднує окремі частини саду або, навпаки відокремлює їх один від одного (наприклад, галасливу дитячий майданчик від місць, призначених для відпочинку). Ті ж розділові або обьедінітельние завдання можна вирішити й з меншими витратами. Скажімо, за допомогою фонтанчика на перехресті стежок або міні-водойми між квіткові клумби і овочевими грядками
А невеликий ставок перед будинком або камінь з б'є з нього штучним ключем в доріжки від хвіртки до дверей будинку - це своєрідна візитна картка ваших заміських володінь.

Водоймище в саду.ДнепропетровскНа якому стилі ставка зупинити свій вибір - класичному регулярному або близькому до естесственно - справа смаку. Регулярні ставки мають правильні геометричні форми, що надає їм певну строгість і деякий наліт урочистості.
Це враження підсилюють і рослини стриманих форм, такі як ірис, стрілолист або аїр.
Ну а якщо цінителю ставка більше до душі вільні обриси, то тут фантазії немає меж, і обмежити її може хіба, що нестача місця в саду.
В даний час виробники пропонують великий вибір готових жорстких форм для садових водойм, отлічающіся високою міцністю і довговічністю. Як правило, до штампованим пластиковим форма вдаються власники невеликих ділянок. Більш вільні у виборі ті, хто може
дозволити собі створення ставу з м'якою ізоляцією. Вони самі визначають і глибину водойми, і крутизну стінок, і обриси його берегів. Ставки з гнучкою гідроізоляцією обходяться власникові дешевше, ніж бетонні.
Величезна різноманітність варіантів водойм дозволяє вибрати для себе саме той, який найбільшою мірою відповідає вашим побажанням. Витративши кошти та зусилля на його створення, ви потім протягом багатьох років зможете відновлювати душевні сили і знаходити спокій після напруженого трудового дня, милуючись красою тихій дзеркальної гладі.

Перед тим як приступати до перекопуванні грунту і посадці рослин, складіть докладний план майбутнього сада.В самому початку закладку або поновлення саду треба врахувати деякі практичні питання. На великий план ділянки нанесіть вже зростаючі рослини і відзначте, які з них ви хочете залишити. Помітьте сонячні і затінені, вітряна і захищені від вітру места.Проверьте, чи є ухил грунту, який можна використовувати для створення садового струмочка або сонячного рокарію.